III Piknik Literacki dla dzieci "Przystanek Skandynawia"

Piknik literacki dla dzieci to multidyscyplinarny projekt edukacyjny. Skierowany jest do dzieci w wieku od 3 do 15 lat oraz ich rodziców. Jego celem jest podnoszenie czytelnictwa wśród dzieci, popularyzowanie polskiej tradycji literackiej, zapoznawanie dzieci z dziedzictwem literackim i kulturowym krajów europejskich.

Liczne niespodzianki i atrakcje dla dzieci i rodziców:

      multidyscyplinarne warsztaty (literatura, architektura, plastyka, ekologia, design, art-recykling, teatr)
      inspirujące podróże po świecie skandynawskiej literatury
      zabawy ze wspaniałymi książkami
      spotkanie autorskie z Anną Onichimowską
      lekcje szwedzkiego
      pokazy duńskich filmów animowanych dla dzieci
      wystawa Duńskiego Instytutu Kultury „Tabu w sztuce dla dzieci”
      warsztat kulinarny „Nie tylko szwedzki stół”
      podczas Pikniku dla dzieci czytają: Edyta Jungowska (aktorka), Bogumiła Sochańska (dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury), Jarosław Klejnocki (dyrektor Muzeum Literatury).

Kolejna edycja Pikniku literackiego będzie literacko-artystyczną podróżą do Skandynawii. W pięknych, zabytkowych wnętrzach Muzeum Literatury (w sali gotyckiej, audiowizualnej, czytelni, bibliotece oraz na dziedzińcu) dzieci w różny, niekonwencjonalny sposób będą bawić się z książką, poznają obyczaje związane ze skandynawskim obszarem kulturowym. W ramach pikniku odbędą się także spotkania z wielokrotnie nagradzanymi twórcami współczesnej literatury dziecięcej, projekcje multimedialne oraz panele.

Ponad 20 warsztatów na Pikniku literackim dla dzieci łączących różne formy aktywności twórczej będą prowadzili graficy specjalizujący się w projektowaniu książek, ilustratorzy oraz animatorzy doświadczeni w pracy z dziećmi. Multidyscyplinarność projektu realizowana w oparciu o elementy literatury, historii, sztuki, malarstwa, muzyki oraz antropologii życia codziennego odzwierciedla zasadę „nauczania blokowego” uznaną przez pedagogów dziecięcych za najlepszą metodę  aktywizującą potencjał twórczy dzieci.

Szczegółowe założenia projektu:

- edukacja literacka dzieci realizowana poprzez różne formy aktywności artystycznej (słownej, plastycznej, muzycznej oraz parateatralnej)
- promowanie wartościowych pozycji książkowych dla dzieci
- prezentowanie literatury w kontekście innych sztuk  
- podnoszenie poziomu czytelnictwa wśród dzieci  poprzez zabawy związane z książką
- uwrażliwienie na wielokulturowość współczesnego świata
- podnoszenie kompetencji językowych w zakresie przyswajania języków obcych dzieci i młodzieży, (warsztaty translatorskie z udziałem tłumaczy)
-  uwrażliwienie dzieci i rodziców na estetyczny (ilustracyjny) aspekt książki dziecięcej


Warsztaty dla dzieci, spotkania oraz panele poprowadzą artyści wielokrotnie nagradzani w kategorii książki dziecięcej, osobowości świata sztuki i mediów, m.in.:

Edyta Jungowska,
Anna Onichimowska,
Iwona Cała,
Dominik Cymer
Agata Dudek,
Barbara Gawryluk,
Dorota Ogrodzka,
Witold Vargas

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz