„Wynalazca" Jeana-Fraçois Martina. Jak z milionera stać się miliarderem? - warsztaty młodych wynalazców

„Wynalazca" Jeana-Fraçois Martina. Jak z milionera stać się miliarderem? - warsztaty młodych wynalazców, wiek 4+, Aleksandra Dobrowolska

15.30-16.30
sala audiowizualna Muzeum Literatury


Życie wynalazcy, mimo że fascynujące, wcale nie jest łatwe. Bo czy można skonstruować maszynę, która milionera uczyni miliarderem? Czy to w ogóle ma sens? Podczas warsztatu dowiemy się, jak tytułowy „Wynalazca”, radzi sobie z zadaniami trudnymi, trudniejszymi i najtrudniejszymi. Spróbujemy nauczyć się od niego kreatywności i sprytu, a następnie sami zmierzymy się z wyzwaniami, jakie niesie wykonanie wynalazków. 

Gdy już dobrze wywiążemy się z zadania, obejrzymy film animowany.

Pełny program Pikniku - zobacz 

„Szalony Paryż”, bajka teatralno-muzyczna


 „Szalony Paryż”, bajka teatralno-muzyczna, wiek 3+, scenariusz i prowadzenie Ewa Szawłowska, pianino: Monika Polaczek-Przestrzelewska, akordeon: Robert Kuśmierski 

16.30- 18.00
sala audiowizualna Muzeum Literatury

Wiolinka i Basik, dwa elfy z zaczarowanego lasu, dzięki swojej niezwykłej wyobraźni uruchamiają ogromną rakietę kosmiczną i wybierają się nią w niezwykłą podróż do dawnej Francji.  Kraj ten oczaruje ich wspaniałymi zabytkami, muzyką, tańcem  i malarstwem.
W Paryżu, mieście miłości Wiolinka zniknie… Czy Basik wraz z dziećmi odnajdzie  ją? Czy Wiolinka wróci do zaczarowanego lasu?
O tym przekonają się widzowie aktywnie uczestnicząc w bajce, a muzyka grana na żywo idealnie odda klimat, kapiącego złotem Wersalu i dawnego Paryża.
Podczas warsztatów będzie można wspiąć się na Wieżę Eiffla, skosztować żabich udek i namalować impresjonistyczny obraz.


Cykl baśni pt. „Czarodziejska kraina teatru i muzyki” oraz „Zaczarowany świat”, przeznaczony jest dla dzieci w wieku 3-8 lat /dwie grupy wiekowe 3-5 lat, 6-8 lat/.
Na bazie bajek prowadzone są warsztaty teatralno – muzyczne, które trwają około 45 - 55 minut w zależności od wieku dzieci i ich aktywności. Atrakcją tego projektu jest to, że dzieci, biorą udział, a wręcz współtworzą spektakl. W zależności od wyobraźni i pomysłów dzieci, bajka może mieć inny przebieg.

Warsztaty są prowadzone w obecności rodziców, bądź opiekunów, gdyż jest to forma wspólnego wyjścia do teatru i wspólnego wkraczania w świat teatru, baśni i muzyki.

Widzowie poznają zagadnienia teatru i muzyki. Poprzez zabawę i aktywne uczestnictwo w bajce uczą się, co to jest ekspresja, emocje, zmysły, gest, słowo, mowa ciała, melodia, rytm, tempo.

Bohaterami wszystkich bajek są – małe elfy z zaczarowanego lasu, które mają niesamowite przygody – poznają wróżki, czarodziejów, księżniczki, królów, rozbójników, dziwne stwory, gnomy i krasnale.

Wszystkim bajkom towarzyszy muzyka grana na żywo, która w sposób naturalny uruchamia dzieci do aktywności i pobudza wyobraźnie. Stałym instrumentem jest fortepian /pianino/, drugi instrument zmienia się w zależności od tematyki danego przedstawienia.

Pełny program Pikniku - zobacz 

Na urodzinach u George Sand, warsztaty savoir-vivre’u


Na urodzinach u George Sand, warsztaty savoir-vivre’u, wiek 6+, Anna Bojara

12.30-14.00
sala salve II, Muzeum Literatury

To będą wyjątkowe urodziny. Wykonamy niesamowite prezenty dla jubilatki – rzeźby z gazet. Aby zrobić niespodziankę dla George Sand, przyszykujemy swoje ulubione potrawy, malując je na samodzielnie stworzonym talerzu. Kiedy już wszystko będzie gotowe, przygotujemy się do wizyty u pisarki, wieloletniej przyjaciółki życia Fryderyka Szopena. 
Przećwiczymy różne scenki i odegramy je, by właściwie zachować się przy stole. Przy akompaniamencie muzyki stworzymy wspólnie teatr dobrych manier.

Pełny program Pikniku - zobacz 

Le Corbusier i jego Modulor, warsztaty architektoniczne


Le Corbusier i jego Modulor, warsztaty architektoniczne, wiek 6+, Iwona Cała, Maria Rauch

16.00-17.30 
sala gotycka, Muzeum Literautry

Le Corbusier w 1949 roku pisał: Aby dobrze, komponować wystarczy tylko bardzo mało elementów, ale każdy z nich powinien stanowić jeszcze osobowość silnej osobowości. Wystarczy dwadzieścia sześć liter, aby napisać dziesiątki tysięcy słów w pięćdziesięciu językach. […] Cała arytmetyka jest zapisana przy pomocy dziesięciu cyfr, muzyka zaś sześcioma nutami. Wszystko jest owocem sprzężonych porządków, kosmicznego i ludzkiego. Porządek jest kluczem życia".

W projektach architektonicznych Le Corbusiera ten porządek wyznaczał Modulor. Wszystkie pomieszczenia zaprojektowane przez tego architekta-wizjonera miały w założeniu być skrojone na miarę Modulora.

Le Corbusier za modelowy przyjął ówczesny średni wzrost amerykańskiego policjanta wynoszący 183 cm. A Ty? Ile masz wzrostu, jakie masz proporcje i co z tego może wyniknąć? 

Pełny program Pikniku - zobacz 

Geometria wieży Eiffla, warsztaty architektoniczne


Geometria wieży Eiffla, warsztaty architektoniczne, wiek 6+, Iwona Cała, Maria Rauch

13.30-15.00
dziedziniec Muzeum Literatury

Wieża Eiffla jest symbolem Paryża. Każdy, kto odwiedza to miasto, chce ją zobaczyć. Kiedy obserwujemy ją z daleka, wygląda na smukłą i delikatną. Trudno uwierzyć, że cztery łuki wieży rozpinają się nad całymi ulicami. Jej twórcą był Gustaw Eiffel, wybitny inżynier specjalizujący się w metalowych konstrukcjach. Zaprojektował wieżę na Wystawę Światową w 1889 roku. 

Reakcje paryżan na tę wówczas zaskakującą konstrukcję były niezwykle żywiołowe – wielu nie życzyło sobie takiej budowli w ich stolicy. Innych fascynowała geometria jej konstrukcji.
Na warsztatach architektonicznych przyjrzymy się tej niezwykle matematycznej budowli i wykonamy jej model z papieru. 

Pełny program Pikniku - zobacz 

Naprawdę wszystko wolno? „Gargantua” Francois Rabelais’go


Naprawdę wszystko wolno? „Gargantua” Francois Rabelais’go – warsztaty filozoficzno-literackie, wiek 10+, Aleksandra Dobrowolska

11.00-12.30
sala salve II, Muzeum Literatury

Podczas warsztatów poznamy opowieść o dobrym i walecznym olbrzymie Gargantui, który wraz z Bratem Janem założył klasztor w Telemie. Najważniejsza zasadą, obowiązującą w tym klasztorze było: „Rób, co ci się tylko podoba!”. 
Wspólnie zastanowimy się, czy chcielibyśmy żyć zgodnie z zasadą Gargantui. Na ile możemy pozwolić sobie na pełną wolność? Czy coś nas ogranicza? 
Książka kończy się zagadką; spróbujemy ją odgadnąć i zrozumieć jej znaczenie. Zapisując nasze pomysły i możliwe rozwiązania, stworzymy listę reguł, które pomagają nam w zgodnym życiu z innymi. Warsztat kończy pokaz slajdów – ilustracji z książki. 

Pełny program Pikniku - zobacz 

Balety u Króla Słońce. O obyczajach na dworze Ludwika XIV


Balety u Króla Słońce. O obyczajach na dworze Ludwika XIV, wiek 10+, warsztaty kulturowo-plastyczne, Anna Malanowska i  Katarzyna Szumlas
14.00-15.30
sala audiowizualna, Muzeum Literatury 

Kochał tuberozy, jaśminy, kwiaty pomarańczy, a w wieku dojrzałym – tulipany. Cała Francja urosła i rozkwitła pod jego rządami. Poczynaniami Ludwika XIV przez większą część życia kierowały nieobce i nam dziś pobudki – pragnienie wielkiego rozgłosu i sławy. A jednak, jak zauważył Wolter, gdyby nie on, prawnicy nie zreformowaliby prawa, nie powstałby przemysł, w armii nie zapanowałaby dyscyplina, Paryż nie miałby regularnej policji, nie byłoby floty, kwitnących kolonii, rozwoju nauki i sztuki… Nie byłoby także – dodajmy – Wersalu, a Luizjana nosiłaby inną, mniej wdzięczną nazwę. 
Podczas warsztatu będziemy pracować z wyobraźnią i z materią. Poznamy bliżej postać króla. Jakim dzieckiem był ten, który potem stanął na czele najpotężniejszej armii świata? Na początku zajęć stworzymy intuicyjne podobizny Króla Słońce, by skonfrontować je potem z tymi rzeczywistymi konterfektami monarchy.
Ludwik XIV miał ogromne osiągnięcia militarne, gospodarcze, wspierał rozwój sztuki i nauk. Spróbujemy wcielić się w jego postać, spojrzeć przez chwilę na świat oczami osoby tak potężnej, że może niemalże od niechcenia zmieniać rzeczywistość: „gdybym był, była, Królem Słońce, to…”. Efekty tego eksperymentu za pomocą flamastrów i kredek przeniesiemy na papier.
Poznamy także Ludwika jako miłośnika teatru, fiest i baletów, w których ochoczo występował, w rolach oczywiście pierwszoplanowych. Zaznajomimy się z rozbuchanym ceremoniałem organizującym życie władcy i jego pięciu tysięcy dworzan w pałacu w Wersalu. Ile osób asystowało królowi, gdy z godnością zasiadał na chaise d’affaire, królewskim nocniku? Czy miał jakiekolwiek życie prywatne? Na zakończenie w specjalnej makiecie pudełkowej sceny spróbujemy wspólnie zrekonstruować, kierując się relacjami pisanymi, scenografię jednego z baletów, w których popisywał się król. 
Podczas warsztatów towarzyszyć nam będzie muzyka przyjaciela i kompana Ludwika XIV Jeana-Baptiste’a Lully’ego.

Pełny program Pikniku - zobacz

Od Bretanii po Pikardię – przez Francję z Juliuszem Verne’em


Od Bretanii po Pikardię – przez Francję z Juliuszem Verne’em, warsztaty geograficzno-literackie, wiek 6+, Krzysztof Gucwa

14.00-15.30
sala salve II 

Warsztaty te przybliżą uczestnikom ojczysty kraj „Wirtualnego Wędrowca z Amiens”, jak niekiedy nazywany bywa Verne. Wraz z autorem i bohaterami jego książek przemierzymy Francję z zachodu na wschód i z północy na południe, poznając historyczne francuskie krainy. Przy okazji zagłębimy się w tajniki życiorysu Verne'a oraz poznamy związki pisarza z Polską. Przeczytamy fragmenty kilkunastu powieści i kilku biografii. Sprawdzimy, co jada się w różnych regionach Francji i dzięki czemu stały się one znane na świecie

Pełny program Pikniku - zobacz   

Ciotka Książkula i Moliki z wizytą u „Krześlaków”, warsztaty poetycko-teatralne

-->
Ciotka Książkula i Moliki z wizytą u „Krześlaków”, warsztaty poetycko-teatralne, wiek 5+, Małgorzata Berwid

14.00-15.30
czytelnia,  Muzeum Literatury




Ciotka Książkula i Moliki zapraszają na pełną wrażeń, poetycko-teatralną podróż, podczas której będziemy się bawić słowem i rozwiążemy różne kalambury i zagadki. Wnikniemy do świata „Krześlaków z rozwianą grzywą” i spróbujemy poznać sekretne życie sprzętów domowych. Czy szafa skrywa tylko ubrania? Co robi odkurzacz, gdy cicho czeka na następne sprzątanie? Zastanowimy się, jak może wyglądać świat, kiedy na niego nie patrzymy.



Zajęcia poprowadzi Małgorzata Berwidanimatorka kultury w redakcji dziecięcej TVP1 tworzy programy dla najmłodszych m.in. uwielbiany przez nich program „Moliki Książkowe”, w którym w nowatorski sposób zachęca do czytania książek. 


Współtworzyła program „Ciuchcia”, którego bohaterami byli Kulfon i żaba Monika. Uhonorowana przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom za ogromny wkład w rozwój kampanii społecznej propagującej czytanie. Bierze udział w tysiącach spotkań z dziećmi, na których przekazuje im najważniejsze wartości liczące się w ich młodym życiu.

Laureatka Orderu Uśmiechu.

Pełny program Pikniku - zobacz