Balety u Króla Słońce. O obyczajach na dworze Ludwika XIV


Balety u Króla Słońce. O obyczajach na dworze Ludwika XIV, wiek 10+, warsztaty kulturowo-plastyczne, Anna Malanowska i  Katarzyna Szumlas
14.00-15.30
sala audiowizualna, Muzeum Literatury 

Kochał tuberozy, jaśminy, kwiaty pomarańczy, a w wieku dojrzałym – tulipany. Cała Francja urosła i rozkwitła pod jego rządami. Poczynaniami Ludwika XIV przez większą część życia kierowały nieobce i nam dziś pobudki – pragnienie wielkiego rozgłosu i sławy. A jednak, jak zauważył Wolter, gdyby nie on, prawnicy nie zreformowaliby prawa, nie powstałby przemysł, w armii nie zapanowałaby dyscyplina, Paryż nie miałby regularnej policji, nie byłoby floty, kwitnących kolonii, rozwoju nauki i sztuki… Nie byłoby także – dodajmy – Wersalu, a Luizjana nosiłaby inną, mniej wdzięczną nazwę. 
Podczas warsztatu będziemy pracować z wyobraźnią i z materią. Poznamy bliżej postać króla. Jakim dzieckiem był ten, który potem stanął na czele najpotężniejszej armii świata? Na początku zajęć stworzymy intuicyjne podobizny Króla Słońce, by skonfrontować je potem z tymi rzeczywistymi konterfektami monarchy.
Ludwik XIV miał ogromne osiągnięcia militarne, gospodarcze, wspierał rozwój sztuki i nauk. Spróbujemy wcielić się w jego postać, spojrzeć przez chwilę na świat oczami osoby tak potężnej, że może niemalże od niechcenia zmieniać rzeczywistość: „gdybym był, była, Królem Słońce, to…”. Efekty tego eksperymentu za pomocą flamastrów i kredek przeniesiemy na papier.
Poznamy także Ludwika jako miłośnika teatru, fiest i baletów, w których ochoczo występował, w rolach oczywiście pierwszoplanowych. Zaznajomimy się z rozbuchanym ceremoniałem organizującym życie władcy i jego pięciu tysięcy dworzan w pałacu w Wersalu. Ile osób asystowało królowi, gdy z godnością zasiadał na chaise d’affaire, królewskim nocniku? Czy miał jakiekolwiek życie prywatne? Na zakończenie w specjalnej makiecie pudełkowej sceny spróbujemy wspólnie zrekonstruować, kierując się relacjami pisanymi, scenografię jednego z baletów, w których popisywał się król. 
Podczas warsztatów towarzyszyć nam będzie muzyka przyjaciela i kompana Ludwika XIV Jeana-Baptiste’a Lully’ego.

Pełny program Pikniku - zobacz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz